Czekolada

PRODUKCJA CZEKOLADY

Jak to się dzieje, że z malutkich nasionek powstaje coś tak pysznego i uwielbianego przez wszystkich jak czekolada?

Pierwszym etapem jest zebranie owoców, które po zerwaniu dojrzewają kilka dni aby potem móc je rozciąć i wydobyć z nich miazgę z cennymi ziarnami, które potem poddaje się fermentacji. Proces ten trwa od pięciu do siedmiu dni i jest potrzebny do usunięcia pozostałości miazgi. Ziarenka zmieniają kolor z kremowego na purpurowy. Następnie są suszone przez ok. sześć dni. Wysuszone kakao pakowane jest do jutowych worków i wysyłane do fabryk czekolady.

W fabryce, ziarna różnego pochodzenia są łączone tak, aby osiągnąć mieszankę charakterystyczną dla danego producenta. Kakao jest oczyszczane z piasku i kamieni a następnie ponownie suszone pod piecami. Suszenie ma na celu ułatwienie późniejszego rozdrobnienia ziaren. Następnie rozkruszone ziarna są prażone, aby wydobyć z nich wspaniały aromat, tak charakterystyczny dla czekolady. Kolejny etap to umieszczenie ziaren w rozdrabniarce, gdzie są one kruszone do stanu płynnego likieru kakaowego.

W zależności od tego jaka czekolada ma powstać, do likieru dodaje się różne składniki, które są mieszane do uzyskania jednolitej masy. Za pomocą specjalnych walców, jest ona rozcierana do konsystencji drobniuteńkich cząsteczek. Nie są one wyczuwalne na języku, mają około 25 mikronów. W późniejszym etapie masa trafia do specjalnych naczyń zwanych konszami, gdzie jest zgniatana. Proces ten trwa wiele godzin, aż do rozwinięcia aromatu. Pod wpływem ciepła wytwarzanego poprzez tarcie, masa ulega roztopieniu się.

Końcowy etap to wlanie płynnej czekolady do specjalnych form, które nadadzą jej pożądany kształt, a następnie schłodzenie jej i włożenie do opakowania.

Rodzaje czekolad:
Czekolada czarna, inaczej zwana gorzką to likier kakaowy, masło kakaowe a także cukier.

Czekolada mleczna ma w sobie te składniki, które gorzka oraz dodatkowo mleko w proszku.

Biała czekolada to mieszanka masła kakaowego, cukru i mleka w proszku. Nie ma w niej likieru czekoladowego co tłumaczy jej kolor.

Żeby poznać proces powstawania czekolady oraz jej historię zapraszamy do obejrzenia dokumentu „Fenomeny nowoczesnego świata odc.10 – Czekolada”:

cz.1

cz.2

cz.3

Poniższy, krótki film również obrazuje jak powstaje czekolada:

Fakty i mity na temat czekolady: 

CZEKOLADA POWODUJE TRĄDZIK

Fałsz

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych z Akademii Dietetyków i Dermatologów wykazali, że powstawanie trądziku nie ma związku ze spożyciem czekolady. Żadne z badań nie wykazało takiej zależności.

CZEKOLADA POPRAWIA PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ

Prawda

Czekolada zawiera pirazynę, która odpowiada za koncentrację, a także lecytynę i magnez wspomagające pamięć. O tym działaniu czekolady przekonał się Napoleon, który wypijał filiżankę gorącej czekolady przed każdą bitwą. Wiemy z historii, że był świetnym strategiem. W związku z tym polecamy czekoladę przed ważnym egzaminem.

CZEKOLADA LIGHT NIE TUCZY

Fałsz

Dla osób na wiecznej diecie mamy złe wieści. W czekoladzie light cukier zastąpiony jest słodzikiem, ale to nie w cukrze jest najwięcej kalorii lecz w tłuszczu kakaowym, który jest też obecny w wersji light. Ale co to za czekolada light! Na pewno nie jest tak pyszna jak tradycyjny słodycz.

CZEKOLADA WZMACNIA SERCE

Prawda

Dobra wiadomość dla osób z chorym sercem. Polifenole zawarte w czekoladzie zmniejszają ryzyko zawałów i poprawiają pracę układu krążenia . Od holenderskich naukowców wiemy, że osoby, które regularnie jedzą lub piją czekoladę o połowę rzadziej umierają na zawał serca. Dodatkowo czekolada świetnie leczy złamane serca.

CZEKOLADA UZALEŻNIA

Fałsz

Pomimo, że kakao zawiera w sobie teobrominę i kofeinę, to jednak w czekoladzie są to tak małe ilości, że nie powodują one uzależnienia fizycznego. Skąd więc terminy czekoladoholik, czekoladoholizm? Najprawdopodobniej jest to uzależnienie od jej wspaniałego smaku.

CZEKOLADA SPOWALNIA PROCESY STAŻENIA SIĘ

Prawda

Czekolada jest źródłem przeciwutleniaczy, które chronią przed powstawaniem wolnych rodników. Masło kakaowe natomiast ma wspaniały wpływ na naszą skórę, spowalnia procesy starzenia się i powstawania zmarszczek.

Make Chocolate Fair

Polecamy zaznajomienie się z europejską kampanią dotyczącą warunków produkcji czekolady Make Chocolate Fair.

Ciekawostka

Mleczna czy gorzka? Batonik czy praliny? Tutaj można przeczytać dane dotyczące czekoladowych preferencji konsumentów.

Autorzy: Kamila Rosińska, Agata Castillo Lozano, Maciej Węklar

Źródła:

Źródło 1

Źródło 2

Źródło 3

Źródło4

Źródło 5

Dodaj komentarz